Proč si nechat udělat římsu (slunolam)

Skoro každý si dnes přeje mít dům příjemně prosvětlený a  prosluněný. Klienti u moderních staveb často požadují velké prosklené stěny a HS portály.  Nikdo nechce trávit většinu svého volného času v místnosti, která viděla sluneční paprsek jen na pár minut denně a díky tomu je chladná, až depresivní. Mít příjemné klima a světlo v interiéru je prostě trendem , nutností a ve velké míře ovlivňuje  naší náladu.

Je ovšem období v roce, které poskytuje slunečního záření až moc. Je to léto. Někdy teplo bývá nesnesitelné a utíkáme se ochladit do méně osvětlených prostor nebo pouštíme ne příliš zdravou a provozně dražší řešení –  klimatizaci.

Právě kvůli těmto případům často naši architekti využívají římsy = hmota domu ,která krom stínění často  zlepšuje  estetiku a dynamiku objektu .  Stávají se čím dál oblíbenějším pomocníkem a partnerem v oboru stínící techniky jak pro rodinné domy, tak administrativní budovy

Hlavním posláním  je regulovat přísun přímého slunečního světla do místnosti nebo na objekt, který chceme clonit a tím tak zabránit nadměrnému přehřívání. Nemusíme se ovšem bát tmy, protože nepřímému světlu zabráněno není.  Tímto druhem clonění dochází nejen ke zlepšení světelného komfortu uvnitř místnosti, kdy nedochází k oslnění, ale zároveň se nesnižuje volný výhled do exteriéru, jako to bývá u předokenního stínění – žaluzií, rolet, okenic nebo vertikálních slunolamů

LETNÍ VS. ZIMNÍ SLUNCE

Sluneční záření a teplotní vlivy se mění v závislosti na letním či zimním působení slunce. I když slunce každý den následuje stejnou trasu od východu k západu, jeho trajektorie se velice liší. V létě se slunce pohybuje po mnohem vyšší trajektorii (téměř nad střechou domu, dům nevytváří skoro žádný stín) než v zimě, kdy je jeho trajektorie mnohem níže(nižší úhel- dům vytváří větší stín).

Maximální výškový úhel (63,4°) nastává v den letního slunovratu 23.6.. Nejnižší denní maximum hodnoty výškového úhlu (16,6°) nastává v den zimního slunovratu 21/22.12.

U slunolamu je velkou výhodou to, že si zákazník může ,,naporoučet“ své preference (každému vadí v určité hodiny sluneční paprsky jinak ) a dle toho se vypočítá přesná poloha, velikost a nasměrování slunolamu).

Dle těchto preferencí naši technici a architekti vytvoří takový slunolam, který díky správnému natočení lamel odcloní sluneční paprsky přesně v určeném časovém rozmezí. Vše se tak stane před tím, než se dostanou do interiéru a způsobí přímé osvícení nebo přehřátí.

 

 

slunce a slunolam batima

ÚČINNOST SLUNOLAMU

slunolam

Jak již bylo řečeno, umístění závisí na preferencích majitele, rozhodně také ale na jeho geometrii, tj. kolik plochy okna dokáže zastínit a dále na orientaci okna, nad kterým je římsa ( slunolam) umístěn. Nejvíce se vyplatí  na jih, nejméně na sever. Tam jsou téměř zbytečné. Na severu slouží většinou k dotvoření vzhledu budovy a jako dekorace.

Při zhodnocování energetické úspornosti  je nezbytné pochopení základních pojmů z oblasti izolace budov. Veškerý vnější energetický příjem budovy je ovlivněn slunečním zářením, přičemž závisí na daných geografických a časových podmínkách. Důležité jsou také pojmy jako sluneční deklinacevýška slunce nad obzorem nebo azimut stěny a mnoho dalšího.

Od toho jsou ale naši architekti, kteří klientovi pomohou se v pojmech vyznat a vyberou to nejlepší možné řešení pro jejich pozemek, světovou orientaci, energetický standard a požadovaný komfort.

Autor : Ing.  Vladimír Zákopčan