Může fungovat nízkoenergetický dům jako pasivní?
Nízkoenergetický dům může fungovat úplně stejně jako pasivní, s tím rozdílem, že se prostě nedostal do požadovaných hodnot pasivního standartu. Nejčastěji se tak děje u rodinných domů typu BUNGALOV, kde jsou velké ochlazované plochy (podlaha a strop) a nízká stěna na jižní straně.
Může být nízkoenergetický dům bez systému nuceného větrání?
Mnoho developerů v naší zemi nabízí tyto domy a ze slova „nízkoenergetický“ se stal marketingový tah. V praxi však téměř nelze dosáhnout parametrů nízkoenergetického domu bez systému nuceného větrání s rekuperací.
Jaká je cena nízkoenergetického domu?
Z praxe vyplývá, že cena nízkoenergetického domu je navýšena cca o 3-10 % oproti klasickému domu s vědomím, že v tomto domě můžete ušetřit ročně za vytápění kolem 40-60 %.
Je možná realizace krbu v nízkoenergetických domech?
Ano, ale z principu vyplývá, že bychom kvůli řízenému větrání měli vynechat otevřené ohniště. V nízkoenergetických domech se používají častěji krby než v pasivních domech. Je to dáno především menšími požadavky na standart. Každopádně je to komfort navíc a to stojí další peníze.
Je omezena architektura při tvorbě návrhu a realizaci PASIVNÍHO DOMU?
Právě naopak. Každý pasivní dům musí být šitý na míru k danému prostředí, lokalitě a orientaci ke světovým stranám, tudíž nemůže vzniknout sériová výroba. Architektura pasivních domů rozhodně nesvazuje zásadami, které jsou potřeba k dosažení daných parametrů. Můžete mít pasivní dům, který nepoznáte od okolní staré zástavby, nebo můžete mít dům ve stylu hi-tech. Zaleží na Vaší náročnosti a finančních možnostech.
Můžu v pasivních domech větrat okny?
Koluje spousta mýtů a legend, že je zakázáno větrat, a tím pádem člověk necítí vůni rozkvetlé louky v letních měsících… Není tomu tak. Kdykoli chcete, můžete si okno otevřít, ale nemáte potřebu, protože prostředí domu je tak komfortní a rozhodně nemáte potřebu v domě tvořit žádný průvan. V pasivních domech se navrhuje kombinace fixních a otvíravých oken. Fixní proto, že tato okna mají lepší tepelné vlastnosti (menší plocha rámu) a otvíravé pro čištění, nebo když Vám elektrárny přeruší dodávku energie.
Je možná realizace krbu v pasivních domech?
Ano, ale z principu vyplývá, že bychom kvůli řízenému větrání a vzduchotěsnosti měli vynechat otevřené ohniště. V domě s teplovzdušným vytápěním také samozřejmě nenajdete komín. Stavba krbu tedy znamená nemalé náklady navíc.
Jaká je cena pasivního domu?
Z praxe vyplývá, že cena pasivního domu je navýšena cca o 6-15 % oproti klasickému domu. Jednoduchou matematikou si tedy spočítáte návratnost, když víte, že za vytápění oproti standardnímu domu ušetříte s pasivním domem přes 80 % za vytápění. Ovšem cenu komfortu v pasivním domě nelze vyjádřit čísly.
Jak je řešena příprava teplé vody?
Ohřev vody může být řešen jakýmkoli běžným způsobem. Pro snížení potřeby tepla na přípravu teplé vody však můžeme použít solární kolektory v kombinaci s akumulační nádrží. Zařízení pro přípravu teplé vody bývá často spojeno se zařízením vzduchotechniky do jedné kompaktní jednotky.